Sprzątanie grobów przed uroczystością Wszystkich Świętych

„Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali”.

Tradycją przygotowań do zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych i wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych jest sprzątanie grobów.

28 października 2019 roku wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w akcji sprzątania grobów, która na stałe zostanie wpisana do kalendarza działań, podejmowanych przez Szkolny Klub Wolontariatu. Dwanaście osób pod opieką nauczycieli wybrało się po lekcjach na cmentarz przy ulicy Kcyńskiej. Uczniowie razem z opiekunami z entuzjazmem przystąpili do pracy. Wolontariusze nie wybierali kwater do sprzątania. Szli i sprzątali mogiły żołnierzy po kolei. Grabili i zbierali liście, postawili doniczki z kwiatami oraz zapalili na grobach symboliczne zniczejako symbol pamięci o zmarłych.Odmówili również krótką modlitwę przy mogiłach.

Praca przyniosła wolontariuszom wiele satysfakcji, dała poczucie zrobienia czegoś dobrego, w słusznej intencji. Uczniowie nauczyli się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsc pamięci o tych, którzy odeszli do wieczności. Pamięć o zmarłych jest bardzo ważna, gdyż wartość narodu mierzy się jego stosunkiem do przodków.

20191028 154401 20191028 154420

20191028 154556 20191028 163319