Zachęcamy do ogólnopolskiego konkursu pn. „Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje…”, organizowanego wspólnie przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w ramach działalności Komitetu ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów, powołanego przez Prezydenta RP. Konkurs jest dedykowany uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych oraz wszystkim uczniom szkół ponadpodstawowych.

Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie postaci błogosławionych Józefa Ulmy oraz członków jego rodziny, a także innych osób, które wykazały się bohaterską postawą i odwagą poprzez ratowanie życia ludzkiego podczas II wojny światowej. Założeniem inicjatywy jest również propagowanie wiedzy na temat gromadzenia i sposobów zabezpieczania pamiątek przeszłości w archiwach rodzinnych.

Głównym zadaniem uczestników jest przygotowanie tekstu z elementami pracy badawczej na temat historii rodziny Ulmów lub historii własnej rodziny pomagającej Żydom w czasie II wojny światowej, opracowanego na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z rodziną, kwerendy w archiwum rodzinnym oraz w Archiwach Państwowych. Tekst powinien być udokumentowaną historią rodzinną powstałą w oparciu o m.in. relacje członków rodziny, dokumenty, zdjęcia i pamiątki przechowywane w rodzinnym archiwum, historię regionu i umiejscowienie jej w kontekście historycznym dziejów rodziny, a także o literaturę oraz kwerendę archiwalną.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Spośród zgłoszeń konkursowych, które spełnią warunki formalne Kapituła Konkursu, złożona z przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Archiwów Państwowych i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, wybierze trzech laureatów oraz przyzna dwa wyróżnienia w każdej z dwóch kategorii konkursu: dla uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.

Przyjmowanie zgłoszeń konkursowych będzie odbywało się do 31 grudnia bieżącego roku za pośrednictwem poczty tradycyjnej (na adres: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, ul. Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa) bądź poczty elektronicznej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Formularz zgłoszenia uczestnika małoletniego Regulamin konkursu 

Partnerzy i linki

 soit logo

Logo sto dyskryminacji

soc
program dla szkol logo

deklaracja dostepnosci logo

logo emic


logo certyfikatu szkoła

edurewolucja logo

logotyp bip

logo kuratorium

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.