W czwartek na zajęciach technicznych gościliśmy p. Tomasza Ringela, który wraz z synem Damianem przygotował dla uczniów mini wykład z pokazem wykorzystywania technologii 3D.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 5c, 6a i 6c. Podczas wykładu na naszych oczach drukowane były kostki do gry z filamentu, który umieszczony był z tyłu drukarki w postaci szpuli. Uczniowie dowiedzieli się również, że za pomocą technologii drukowania przestrzennego jesteśmy w stanie uzyskać przedmioty z drewna, szkła, betonu, a nawet czekolady.

Ztakich urządzeń korzysta również medycyna (drukowanie protez kończyn) czy przemysł ciężki (drukuje części maszyn, konstrukcji). Zadziwiający jest fakt, iż za pomocą druku 3D jesteśmy w stanie tworzyć gotowe mechanizmy ruchome, bez łączenia ich (np. łożysko, które jest drukowane w całości i od razu gotowe do użycia, bez konieczności ręcznego zespalania kulek i obręczy).

Rewolucja rynkowa jaką dokonały te urządzenia dopiero się rozpoczęła, a już daje ogromne możliwości, ale i zagrożenia. Na chwilę obecną można wykonać kopię każdego ciała martwego. Trwają również prace nad drukarkami, które mają tworzyć tkanki żywe w celu replikowania narządów do przeszczepów. Niestety na tak zaawansowane urządzenia musimy jeszcze poczekać, natomiast wszystko wskazuje na to, iż druk przestrzenny jest największym wynalazkiem od wielu lat i ma aspiracje do rozwiązania wielu problemów ludzkości.

Partnerzy i linki

100 lecie bydgoszczy

logo emic

logo certyfikatu szkoła

edurewolucja logo

logotyp bip

logo kuratorium

budzaca sie szkola

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.