W czwartek na zajęciach technicznych gościliśmy p. Tomasza Ringela, który wraz z synem Damianem przygotował dla uczniów mini wykład z pokazem wykorzystywania technologii 3D.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 5c, 6a i 6c. Podczas wykładu na naszych oczach drukowane były kostki do gry z filamentu, który umieszczony był z tyłu drukarki w postaci szpuli. Uczniowie dowiedzieli się również, że za pomocą technologii drukowania przestrzennego jesteśmy w stanie uzyskać przedmioty z drewna, szkła, betonu, a nawet czekolady.

Ztakich urządzeń korzysta również medycyna (drukowanie protez kończyn) czy przemysł ciężki (drukuje części maszyn, konstrukcji). Zadziwiający jest fakt, iż za pomocą druku 3D jesteśmy w stanie tworzyć gotowe mechanizmy ruchome, bez łączenia ich (np. łożysko, które jest drukowane w całości i od razu gotowe do użycia, bez konieczności ręcznego zespalania kulek i obręczy).

Rewolucja rynkowa jaką dokonały te urządzenia dopiero się rozpoczęła, a już daje ogromne możliwości, ale i zagrożenia. Na chwilę obecną można wykonać kopię każdego ciała martwego. Trwają również prace nad drukarkami, które mają tworzyć tkanki żywe w celu replikowania narządów do przeszczepów. Niestety na tak zaawansowane urządzenia musimy jeszcze poczekać, natomiast wszystko wskazuje na to, iż druk przestrzenny jest największym wynalazkiem od wielu lat i ma aspiracje do rozwiązania wielu problemów ludzkości.

Przydatne linki

logo certyfikatu szkoła

Emic kolor i wojewoda
edurewolucja logo

logotyp bip

logo kuratorium

budzaca sie szkola

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.