Zawody blisko nas…   startujemy zawodowo

LUTY 2020 - Dni Doradztwa zawodowego w Zespole Szkół nr 32 w Bydgoszczy

PARTNERZY PROJEKTU:

• Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Bydgoszczy
  • Branżowa Szkoła  I stopnia nr 6
  • Park Hotel
  • ZESPÓŁ SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH   w Bydgoszczy

Koordynator Projektu: Olga Siemiątkowska

Celem projektu było:

W zagadce ukryty jest zawód. Zapoznanie dzieci przedszkolnych z wybranymi zawodami najbliższymi ich otoczeniu, kształtowanie postawy pracy i motywacji do działania, pobudzanie  i rozwijanie zainteresowań dzieci oraz stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń.
Na  zajęciach dzieci prezentowały i omawiały informacje  związane z pracą  rodziców/opiekunów/ bliskich osób. Następnie przygotowały plakat - zagadkę z zawodami rodziców – ilustracje, bez podawania nazwy. Plakaty zostały umieszczone na korytarzu szkolnych tak, aby wszystkie zainteresowane osoby miały czas na zapoznanie się z efektami prac. Uczniowie klas  oglądali plakaty, odgadywali nazwy zawodów. Każda klasa zapisała wyniki na karcie. Wypełnioną kartę przekazała nauczycielowi przedszkolnemu . Nagrodzenie uczniów poprzez przypięcie emotikonów.

Zawody na celowniku w klasach I- IV - zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami i rynkiem pracy, kształtowanie pozytywnej i pro aktywnej postawy uczniów wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnej i wychowawczej sprzyjającej  kreatywnemu myśleniu. Uczniowie  przygotowali plakaty do wylosowanego zawodu np. atrybuty obrazujące poszczególne zawody + nazwa z losu. Plakaty zostały umieszczone na korytarzach szkolnych tak, aby wszystkie zainteresowane osoby miały czas na zapoznanie się z efektami prac- uczniowie oglądali je i omawiali z wychowawcą. Każda klasa odpowiadała na pytania konkursowe.

„Tajemniczy gość” w klasach V to znajomość różnych grup zawodów, podawanie przykładów zawodów dla tych grup, opisywanie różnych dróg dojścia do nich oraz podstawowej specyfiki pracy w zawodach.
Każda klasa otrzymała wylosowane karty. Następnie odgadywała, kim jest „Tajemniczy gość”, jaki zawód wykonuje. Uczniowie dopisywali także, co wiedzą na temat omawianego zawodu (warunki pracy, czynności zawodowe itp.)- w dodatkowym okienku. Mogli także ozdobić kartę np atrybutami zawodu. Na koniec karty zostały umieszczone na korytarzach szkolnych tak, aby wszyscy  mogli zapoznać się z efektami prac.

Wybieram ten zawód, bo …… Klasy VI to poznawanie własnych zasobów, kształtowanie pozytywnej i pro aktywnej postawy uczniów wobec pracy i edukacji.  Stworzenie sytuacji edukacyjnej  sprzyjającej poznawaniu zdolności, zainteresowań oraz pasji.  Uczniowie tych klas wezmą udział w warsztatach  z psychologiem:  „ JA” to znaczy KTO czyli  Ja w moich oczach.

Działania praktyczne podejmowane w klasach VII i VIII to  przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego planowania kariery i podejmowania przy wsparciu doradczym decyzji edukacyjnych i zawodowych uwzględniających znajomość własnych zasobów oraz informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.                                                      Budowanie platformy komunikacji między uczniami a potencjalnymi  pracodawcami oraz  szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe. Kolorowa podróż po świecie edukacji. Klasy VII  -wyjście uczniów -  ZESPÓŁ SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH   w Bydgoszczy

Klasy VIII Po co mi ta praca? - czym jest praca i jakie ma znaczenie w życiu człowieka.

Udział uczniów w zajęciach zawodoznawczych – Branżowa Szkoła  I stopnia nr 6. Uczniowie klas VIII wraz z uczniami szkoły branżowej wzięli  udział w zajęciach warsztatowych  zawodoznawczych.  W działaniach praktycznych : gotowanie, pieczenie… poznali pracę: cukiernika, hotelarza, kucharza. Każde zajęcia poprzedzone były spotkaniem z psychologiem.

015 018 019 020 021 023 024