Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole przypadający 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego przygotowali dla uczniów wiele różnych propozycji działań.

Po raz pierwszy oprócz zmagań z językiem polskim, pojawiły się elementy języka ukraińskiego, języka ojczystego naszych uczniów z Ukrainy.

Na holu II piętra odbyły się dwa turnieje multimedialne rozegrane w formie konkursów miedzyklasowych przy udziale publiczności.

Dla drużyn z klas 4-6 był to quiz na temat kultury Polski i Ukrainy, przygotowany i przeprowadzony przez uczniów z grupy projektowej realizowanej w tym roku w ramach programu edukacyjnego „Przyjazna Szkoła” Fundacji Emic, projektu „Masz prawo wiedzieć’.

Uczniowie reprezentujący klasy 7-8 z kolei zmagali się z zadaniami z literatury i gramatyki języka polskiego oraz poprawności językowej. Przeprowadzili też w czasie przerw zabawy językowe dla wszystkich uczniów szkoły.

Po turniejach odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ortograficznego o tytuł „Mistrza ortografii”.

Tytuł „Mistrza ortografii” zdobyli: Maja Rafińska na poziomie klas 5, Natalia Skowrońska na poziomie klas 6, Rudolf Marchlewski na poziomie klas 7 i Olga Kubacka na poziomie klas 8.

Tytuł „Wicemistrza ortografii” wywalczyli: Laura Bejger z klas 6, Agata Holc z klas 7, Marta Babińska i Oliwer Taraszkiewicz z klas 8. Gratulujemy!

Dodatkową atrakcją tego dnia było zaprezentowanie  przed publicznością dwóch legend w formie teatrzyku: polskiej i ukraińskiej. Legendę „Lech, Czech i Rus” przedstawiła uczennica kl. 4a Fatima Fall, a legendę ukraińską o darach dla narodów przygotowały i przeczytały w dwóch językach: Daryna Shokalo z kl. 6a i Marharita Yakovlieva z kl. 8a. Z teatrzykiem legend starsze koleżanki odwiedziły także w salach uczniów klas młodszych: 1b, 2a i 2b.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów.