Dnia 8 listopada uczniowie z kółka teatralnego „W szkole tworzymy teatr i nie tylko...” z klas 3a i 3b przygotowali dla uczniów klas 1- 3 lekcję patriotyzmu pt. KTO TO JEST PATRIOTA?

 

Najpierw wszystkie zgromadzone dzieci próbowały określić pojęcie PATRIOTA własnymi słowami, a później po wysłuchaniu pieśni „JEDENASTY LISTOPADA” pojęcie NIEPODLEGŁOŚĆ. Na podstawie wiersza „DZISIAJ WIELKA JEST ROCZNICA” wszyscy wyjaśniali jak rozumieją pojęcie NIEWOLA.

Wspólne ustalaliśmy również własną tożsamość jako Polaków we wspólnej recytacji wiersza Władysława Bełzy „KTO TY JESTEŚ” i piosence „JESTESMY POLKA I POLAKIEM”.

Uczyliśmy się też wiersza „ROZMOWA Z ORŁEM” z podziałem na grupy - dziewczynki zadawały pytania, a chłopcy odpowiadali słowami wiersza wspólnie z naszymi „małymi aktorami”. Dzięki nim powtórzyliśmy nasze polskie symbole narodowe i poznaliśmy bohaterów narodowych walczących o wolność naszego kraju.

W smutnych czasach niewoli powstała najwspanialsza z polskich pieśni patriotycznych – „Mazurek Dąbrowskiego”, której słowa ułożył Józef Wybicki. Cztery zwrotki naszego HYMNU odśpiewaliśmy o godz. 11.11 razem z przybyłymi na nasze spotkanie przedszkolakami.

Podczas walk o niepodległość Polski w oddziałach zbrojnych, zwanych Legionami Polskimi, powstało wiele wspaniałych pieśni. Żołnierze wyrażali w nich swoją miłość do ojczyzny i wiarę w to, że po latach rozbiorów Polska odzyska na nowo wolność. Jedną z nich była pieśń „Przybyli ułani pod okienko”, a zaśpiewaliśmy ją z podziałem na grupy.
W dalszej części podsumowaliśmy nasze wiadomości i umiejętności dotyczące pytania problemowego naszej „lekcji patriotyzmu” ustalając KTO TO JEST PATRIOTA. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą.

Przedstawiciele zebranych klas próbowali też odgadnąć KTO JEST PATRIOTĄ na zasłoniętym biało - czerwoną flagą „OBRAZIE”. Wszyscy przedstawiciele - żeby sprawdzić swoją spostrzegawczość - głośno powiedzieli, kogo zobaczyli ( „JA” ). Okazało się, że byli to oni sami, gdyż „obraz” okazał się lustrem. Nikt nie miał wątpliwości w jaki sposób wyrazić to, że jesteśmy patriotami.

Na koniec była zabawa ruchowa do muzyki Johana Straussa POLKI ( TRISCH TRASCH POLKI ), która chociaż ma czeskie pochodzenie, a „polska” jest tylko z nazwy pozwoliła nam wyrazić radość z tego, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.

20191108 104821 20191108 104825

20191108 104848 20191108 105005

20191108 111452 20191108 111457

20191108 111502 20191108 113019

20191108 113028

Partnerzy i linki

egzamin osmoklasisty matematyka logo

deklaracja dostepnosci logo

100 lecie bydgoszczy

logo emic

logo certyfikatu szkoła

edurewolucja logo

logotyp bip

logo kuratorium

budzaca sie szkola

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.