Dnia 20 września klasy 3 a i 3 b wybrały się na wycieczkę do Biskupina na jubileuszowy XXV festyn archeologiczny, którego niezwykłość polegała na tym, że pokazywał różne kultury i epoki.

Na początku obejrzeliśmy gliniane piece, w których kiedyś pieczono chleb i posmakowaliśmy pieczone w nich podpłomyki. Potem oglądaliśmy koniki polskie - tarpany. Następnie zwiedziliśmy chatę, w której kręcono film „Stara baśń”. Dalej poszliśmy do wioski prezentującej zawody z początku państwa polskiego, t.j.: mincerz, skórnik, rogownik, snycerz, krzemieniarz, yantarnik, dziegciarz i wiele innych. Tutaj niektórzy z nas robili naszyjniki i wybijali monety. Z kolei wybraliśmy się na pokaz bitwy wojów średniowiecznych oraz tańców indiańskich i wzięliśmy w nich udział. Później udaliśmy się do starych chat, gdzie dowiedzieliśmy się jak mieszkały i żyły ludy prasłowiańskie. Korzystaliśmy tutaj z różnych warsztatów według naszego wyboru. Dziewczynki robiły pierścionki z drutu i naczynia z gliny. Chłopców zainteresowały miecze, topory i łuki. Na zakończenie odwiedziliśmy rekonstruktorów, którzy prezentowali wytop żelaza z rudy w glinianych piecach zwanych dymarkami.

To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Na pewno kiedyś jeszcze tam pojedziemy. Zachęcamy również innych do odwiedzenia Biskupina podczas jesiennego festynu.