W tym roku nasza szkoła na Festiwalu Kultur, organizowanym w ramach bydgoskiego projektu Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej, zaprezentowała wylosowaną w konkursie kulturę żydowską.

Do udziału w Festiwalu klasy przygotowywały się od kilku miesięcy. W szkole odbyły się eliminacje przeprowadzone przez Samorząd Uczniowski, które wyłoniły najlepsze występy i prace.

31 maja na Wyspie Młyńskiej odbył się Festiwal Kultur, w którym udział wzięło wiele bydgoskich szkół. Nasza szkołę reprezentowały klasy: 4c, 5b i 6a. Uczniowie z opiekunkami SU przygotowali stoisko, na którym wyeksponowano charakterystyczne elementy kultury żydowskiej: stroje, zabytki, symbole oraz potrawy. Uczniowie wykonali makiety: Synagogi Bydgoskiej oraz Świątyni Jerozolimskiej, a także Menorę. Dziewczęta z kl. 6a upiekły tradycyjne potrawy: macę i rogaliki. Klasa 6a nagrała film prezentujący taniec i kulturę żydowską. Uczniowie przebrali się w tradycyjne stroje.

Na dużej scenie przed publicznością wystąpiły trzy najlepsze zespoły z naszej szkoły wyłonione w szkolnym konkursie. Jako pierwsza taniec żydowski i śpiew zaprezentowała klasa 4c z wychowawczynią p. Sylwią Stawikowską. Następnie z tańcem żydowskim wystąpiła też grupa  dziewcząt z kl. 6a oraz grupa dziewcząt i chłopców z kl. 5b.

Wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie stoiska i występów serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.