W piątek 27 listopada gościliśmy w szkole Panią doktor onkologii, która zapoznała uczniów klas piątych i szóstych ze sposobami zapobiegania nowotworom. Dowiedzieliśmy się, że można zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory stosując przede wszystkim odpowiednią dietę, zgodną z piramidą żywienia.

Oprócz właściwego odżywiania, równie ważną rzeczą jest ruch. Dzieci powinny codziennie aktywnie spędzać czas przynajmniej godzinę dziennie. Dorośli natomiast przynajmniej trzy razy w tygodniu, po pół godziny powinni się ruszać. Musimy unikać dymu papierosowego, nadwagi i innych toksycznych substancji. Możemy również wykonywać w Centrum Onkologii padania profilaktyczne ale to dotyczy osób dorosłych.

Pani doktor podkreślała, że im szybciej wykryta choroba, tym łatwiej ją wyleczyć.

Emic kolor i wojewoda